Cesta autom trvá z Komárna približne 15 minút a pri príchode sa návštevníkovi naskytne pohľad na skutočnú krásu. Očarujúce prostredie inšpirovalo aj tvorcov filmu, keďže tu bol v roku 1986 nakrútený československo-nemecký rozprávkový film s názvom Mahuliena, zlatá panna. Dlhý, 45-metrový most vedúci na ostrov bol odovzdaný v roku 2015 a pomenovaný podľa hlavnej postavy príbehu.
Čo však potrebujete vedieť o ostrove Veľký Lél?
Veľký Lél je časťou obce Zlatná na Ostrove, ktorá je vzdialená 15 km od Komárom. Počas rímskej éry tu pravdepodobne stála strážna veža, podľa legendy sa tu po víťazstve nad Slovanmi utáboril aj vodca Starých Maďarov-Lehel. Prvá písomná zmienka pochádza z polovice 13. storočia, kedy bol majetkom fraknovských grófov a neskôr sa stal opevnenou časťou komárňanskej pevnosti. Jej majiteľmi boli napríklad rodina Ruttkayovcov a Karcsayovcov, kaštieľ si tu nechal postaviť napríklad László Karcsay. Samotný Lélsky ostrov patrí do Chránenej krajinnej oblasti Podunajsko a chránenej vtáčej oblasti, ktorá bola vyhlásená za chránenú v roku 1974.
Veľkolélsky ostrov má jedinečné polia, ktoré nikde inde na pobreží Dunaja nenájdete. Okrem turistiky je oblasť vhodná aj na rybolov, kanoistiku a pozorovanie vtákov. Okrem pozorovania vodných organizmov a vtákov si môžete vychutnať osviežujúce kúpanie v Dunaji.
Bratislavské regionálne ochranárske združenie (BROZ) už niekoľko rokov chráni prostredie ostrova a kombinuje prostriedky a ciele ochrany prírody a tradičného manažmentu krajiny.
„Veľkolélsky ostrov je ukážkou bývalého Podunajska a spôsobu, akým ľudia žili v harmónii s prostredím. Tento životný štýl a hospodárska forma sa však v priebehu rokov zmenili. My sme tu od roku 2006 a počas tejto doby boli naši partneri schopní oblasť obnoviť a vrátiť ju do svojej pôvodnej podoby. Okrem špeciálnych druhov vtákov sú tu aj kone, kravy, kozy a iné záhradné zvieratá. Oblasť s rozlohou 350 hektárov robia jedinečnou aj sto rokov staré duby,“ uviedol Tomáš Kušík, člen BROZ, ktorá spravuje Ekofarmu.
Vďaka najnovšiemu vývoju môže byť ostrov obdivovaný z rôznych pohľadov, a to na súši aj na vode. Okrem turistiky sa môžete vydať na jazdu v kočiari ťahanom koňmi, aby ste spoznali prírodné krásy. Nedávno bola Ekofarma obohatená o 12-miestny čln, vďaka ktorému sa dá preskúmať úplne nová strana ostrova. Z člnu je možné pozorovať rôzne vtáctvo a tiež oddychujúci dobytok na brehu rieky.
Ekofarma získala vozidlá a nové vybavenie s podporou programu Interreg Slovensko-Maďarsko v rámci projektu „Chute podunajskej prírody“ (SKHU / 1601 / 1.1 / 258).
Ekofarma ponúka aj detskú zoologickú záhradu, sýpku a interaktívnu výstavu. Veľkolélsky ostrov môžete navštíviť takmer kedykoľvek. Ak si však plánujete prenajať čln, koč alebo kanoe, odporúča sa predregistrácia.